حق ماندگاری به چه کسانی تعلق می گیرد؟

 با سلام و احترام! شماره شما را در یکی از سایتها دیدم و خواستم در صورت امکان راهنمایی فرمایید. موضوع از این قرار است که من سابقه حدود ۲۰ سال سابقه دریافت حق اشعه دارم ولی به تازگی و با صدور بخشنامه جدید از سازمان انرژی اتمی ، مزایای حق اشعه من در حالیکه هیچ تغییر سمتی نداشته ام کاملا قطع شده است. سوال من این است که آیا به بنده حق ماندگاری تعلق میگیرد یا نه ؟ممنون خواهم بود پاسخگو باشید. آیا حق ماندگاری در زمان اشتغال بر میزان مستمری بازنشستگی تاثیر گذار است ؟

 

براساس مطالعات صورت گرفته در این زمینه توسط سایت بیمه جو ، یکی از وظایف مهم مدیریت منابع انسانی سازمان ها، حفظ و نگهداری نیروی انسانی می باشد. نرخ ماندگاری کارکنان معیاری است که درصد کارکنانی را که برای مدت مشخصی شاغل مانده اند اندازه گیری می کند. منظور از شاغل بودن ، شاغل بودن در همان محیط کاری است. ماندگاری کارمندان فرآیندی است که باعث می شود کارمندان شما در شرکت شما بمانند. شرکت ها تمام تلاش خود را برای استخدام استعدادها انجام می دهند و پس از استخدام این کارکنان، صاحبان مشاغل باید اطمینان حاصل کنند که کارمندان فوراً آنجا را ترک نمی کنند. در صورتی که شرکت ها رفتار صحیحی با کارمندان خود نداشته باشند، ترک خدمت کارکنان می تواند بسیار پرهزینه باشد. رویه ای که به شدت در بخش های خصوصی و دولتی ایران همه گیر شده است.

برای حفظ استعدادهای برتر، شما باید بیش از یک استراتژی رقابتی ارائه دهید. شما باید کارمندانتان را درگیر فرآیند یادگیری و رشد کنید. اتفاقی که متاسفانه در اکثر شرکت های نوپای ایرانی نیز نمی افتد. شما باید به صورت ماهانه میزان نگهداری کارکنان را ردیابی کنید تا بتوانید به سرعت در برابر هرگونه ترتیبات بازپرداخت سلامتی واکنش نشان دهید.این مقاله برای صاحبان مشاغلی است که به دنبال راهکارهایی برای بهبود نرخ حفظ کارمندان خود هستند. همچنین می توانید به این مقالات در همین سایت مراجعه نمایید : حق ماندگاری پست به چه معناست ؟ و همچنین آیا مزایای ماندگاری می تواند در فیش حقوق صفر باشد؟

 

وقتی نوبت به استراتژی های نگهداشت کارمندان می رسد، بخش منابع انسانی نیازمند پیگیری اندازه گیری های خاصی است. یعنی باید مقیاس یا متریک خاصی در این زمینه وجود داشته باشد. با ردیابی های آماری از قبیل نرخ ماندگاری کارکنان و هزینه گردش شغلی، راهی برای اندازه گیری اثربخشی نوآوری های جدید منابع انسانی مانند دوره‌های رسمی آموزشی برای کارکنان جدید در اختیار دارید.

 

نحوه محاسبه نرخ ماندگاری کارمندان

نرخ ماندگاری کارکنان، یک کار آماری مفید برای کارفرما است که هم به عنوان یک محاسبه ی شاخص معیار و هم نشان می دهد که شرکت تان الان در کجا ایستاده است. (به طور معمول سه ماهه یا دو سالانه). فرمول آن ساده است: تعداد کارمندان در ابتدای یک دوره تقسیم بر کل کارکنان پایان دوره ضرب در صد.

مثال

کارمندان در ابتدای Q4: 24

کارمندان در زمان پایان یافتن کار  Q4:

محاسبه

تعداد کارمندان در پایان دوره: 20=4-24

شروع سرشماری دوره / پایان دوره سرشماری = 20/24 = 83/83 = 83٪

نرخ ماندگاری استاندارد کارکنان از 70٪ – 85٪ است اما از نظر صنعت و روش محاسبه بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، می توانید نرخ حفظ خود را صرفاً بر اساس ترک کار داوطلبانه یا پایان خدمت کارکنان را برای مشاهده سطح بالایی از عملکرد کلی اندازه گیری کنید. توجه داشته باشید که بازنشستگی های اجباری و یا هر نوع خروج نیرو که داوطلبانه نبوده باشد در این محاسبه مد نظر قرار نمی گیرد.

 

چرا ماندگاری کارکنان برای یک تجارت کوچک مهم است

جابجایی کارمندان برای کسب و کارهای کوچک هزینه بر  و زمان بر دارد. البته در ایران هم این موضوع وجود دارد ولی متاسفانه در شرکت های بزرگ و سازمان های دولتی اهمیت کافی به این موضوع نمی دهند. گردش مالی جریان نیروی کار فعال را مختل می کند. وقتی کارمندی محل کار خود را ترک می کند، می تواند برای اعضای باقیمانده در تیم، دردسر کاری بیشتری ایجاد کند. استخدام و آموزش کارمند جدید به وقت و هزینه کارکنان نیاز دارد. هر بار که در یک گردش شغلی کارمندی حقوق بگیری جایگزین می شوند، بین یک تا دو برابر حقوق پرداختی به آنها هزینه بر است. در حالی که برخی از گردش شغلی ها اجتناب ناپذیر است، داشتن یک استراتژی مشخص برای حفظ کارکنان، باعث کاهش گردش مالی و هزینه های مربوطه می شود.

 

پرسشنامه ماندگاری کارکنان

به صورت خلاصه به چند نکته اشاره می کنیم:

·         بار اول درست استخدام کنید.

·         نرخ حفظ کارمندان خود را بسنجید و پیگیری کنید

·         معیار هزینه ترک خدمت کارمندان را محاسبه کنید.

·         امتیازاتی را که کارمندان شما می خواهند شناسایی کنید و در صورت امکان برای ان برنامه ریزی کنید.

·         مزایای سلامتی را ارزیابی کنید – هم برنامه های بهداشتی سنتی و هم ترتیبات بازپرداخت سلامتی (HRA) را در نظر بگیرید

·         مزایای مختلفی را برای کارمندان مختلف فراهم کنید

·         اهداف و انتظارات مشخص کارمندان را تعیین کنید

·         یک مسیر شغلی روشن ارائه دهید

·         روی مدیران خود سرمایه گذاری کنید

·         فرهنگ مثبتی برای شرکت ایجاد کنید

·         مشارکت های کارمندان را به رسمیت بشناسید.

نظرات