جریمه پیمانکار به علت عدم ارائه لیست بیمه

 

محمد خدایاری : با سلام و عرض ادب خدمت همه شما عزیزان! بنده قراردادهای پیمانکاری با شرکت ساختمان سازی داشتم که بعد از یکسال و نیم قرارداها رو به من دادند که برای پرداخت بیمه کارگران به بیمه مراجعه کرده و تسویه حساب کنم. با توجه به اینکه اگر الان به بیمه مراجعه کنم بابت دیرکرد جریمه می شوم آیا جریمه به عهده کارفرماست که دیر قراردادها رو به من دادند یا به عهده بنده است؟ راهکار قانونی چیست و الان چیکار باید بکنم که جریمه تعلق نگیرد یا کارفرما رو ملزم به پرداخت کنم؟ لازم به یادآوری است که هنوز هم در آن شرکت مشغولم و با اینکه از وقت اتمام قرارداد گذشته ولی همچنان کار تمام نشده است. ممنون می شوم راهنمایی کنید؟

پاسخ: حق بیمه قراردادهای پیمانکاری مقطوع است. یعنی درصدی از قرارداد باید به عنوان حق بیمه پرداخت شود. این درصد هم در زمانی حساب می شود که پرداختی به پیمانکار صورت می پذیرد و کارفرما موظف است قبل از پرداخت مبلغ مفاصا حساب تا آن مرحله را از کارفرما بگیرد. کار شما باعث شده است که کارگرانتان بیشتر ضرر کنند زیرا قطع لیست حق بیمه آنها تا به حال پرداخت نشده است و آنها بیمه نبوده اند (مگر از طریق دیگری بیمه بوده باشند). البته اگر لیست بیمه تان را از ماه اول پرداخت نکرده باشید شامل جریمه می شوید ولی می توانید لیست بیمه را هر ماه ارسال کرده و سپس در مرحله خاتمه قرارداد یا تحول موقت حق بیمه را پرداخت نمایید.

چون لیست بیمه، لیست کارگران شما است و تنها در صورت عدم ارائه لیست بیمه جریمه منی شوید این موضوع ربطی به کارفرما ندارد و قانون صرفا شما را مقصر می داند.

مشاوره رایگان تلفنی : سایت بیمه جو مفتخر است با همکاری کارشناسان باتجربه امکان مشاوره رایگان تلفنی را در طول هفته فراهم سازد. در صورتیکه می خواهید با کارشناسان مرتبط مشاوره تلفنی رایگان داشته باشید با شماره تماس 09333644122 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره رایگان از طریق ایمیل : سوال شما پس از ثبت ، بررسی شده و پاسخ توسط کارشناسان مرتبط ارائه می گردد و یک نسخه از آن هم در سایت به نمایش در می آید . اگر مجددا سوال داشتید باز هم از طریق سایت سوالتان را بپرسید و ایمیل نزنید . به ایمیل ها پاسخی داده نمی شود . برای مشاوره رایگان با کارشناس کلیک کنید.

مشاوره رایگان از طریق تلگرام : شما می توانید از طریق پیام رسان تلگرام سوالتان را مطرح نمایید. سعی کنید سوالتان را کامل و دقیق بپرسید و نیازی به گرفتن اجازه و یا سلام و علیک نیست. به سوال شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ داده خواهد شد. شماره تلگرام ما 09333644122 است.

درخواست پیگیری پرونده توسط کارشناس : در صورتیکه نیاز دارید برای به نتیجه رسیدن پرونده تان از یک کارشناس استفاده کنید می توانید با شماره تماس 09333644122 تماس حاصل فرمایید و یا از طریق شماره تلگرام ما 09333644122 درخواست تان را مطرح نموده و مدارک تان را ارسال کنید.