محاسبه اضافه کاری با مثال

 

قبل از اینکه در مورد اضافه کار و نحوه محاسبه آن برای شما توضیح دهند باید ابتدا در مورد ساعات کاری تولید به طور کلی طبق قانون کار که تمام محاسبات ما و تمام شرکت‌های مشمول قانون کار بر اساس آن محاسبات شان را انجام می‌دهند ساعت کاری یک کارگر در طول روز نمی تواند بیشتر از ۸ ساعت باشد و اگر بیشتر باشد اضافه کار محسوب می‌شود و ساعت کاری یک کارگر در طول هفته بیشتر از ۴۴ ساعت می‌تواند باشد و اگر در طول هفته بیشتر از ۴۴ ساعت کار کند اضافه کار محسوب می‌شود این ساعات در مورد مشاغل سخت و زیان آور تغییر می‌کند و کسانی که در مشاغل سخت و زیان‌آور فعالیت می‌کنند در طول روز بیشتر از ۳۰۰ نمی‌توانند کار کنند و در طول هفته هم بیشتر از 36 ساعت نمی توانند کار کنند و برای مشاغل سخت و زیان آور بدون اختیار فرد به هیچ وجه نمی‌توان کار اضافه تعیین کرد.

بنابراین برای اینکه ساعات کار موظف یک کارگر در طول ماه را حساب کنیم ابتدا باید ساعات کاری یک کارگر در طول یک روز را محاسبه کنید .با توجه به اینکه یک فرد در طول هفته ۴۴ ساعت به قانون کار باید کار کند بنابراین در هر روز باید ۷.۳۳ یک ساعت کارکرد داشته باشد . یک ماه سی روزه داشته باشیم و این ماه ۵ روز تعطیلات جمعه و سه روز تعطیلات رسمی داشته باشد هشت روز تعطیل رسمی دارد که ۸ روز ما برای هر روز ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه باید کار کرد از کارکرد ماهیانه کم می شود که معادل ۵۰ ساعت و ۴۰ دقیقه می شود. بنابراین این عدد  باید از کل کارکرد ماهیانه کاسته شود و کارکرد ماهیانه چند ساعت می باشد؟ سی روز ضربدر ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه معادل ۲۲۰ ساعت می باشد یعنی این فرد حدوداً باید ۱۷۰ ساعت در این ماه کارکرد داشته باشد.

برای اینکه بخواهیم اضافه کار یک فرد را حساب کنیم اول باید بدانیم که بیشتر ۴ ساعت نمی‌توان به وی در طول روز اضافه کرد البته قانون کارفرماها بردن بیشتر چهار ساعته می‌دهند و کارگرها می‌پذیرند چون به هرحال مبلغش را می گیرند و دوست ندارند از کار بیکار شود برای اینکه یک فرد اضافه کرد محاسبه شود باید یک ساعت کار معمولی کارگر محاسبه شود و ۴۰ درصد اضافه بابت اضافه کاری آن ساعت شود. نشان دهنده حداقل اضافه کاری ساعتی یک کارگر ساده در سال ۱۴۰۰ میباشد :

دستمزد یک ساعت اضافه کاری = ۱.۴ * دستمزد یک ساعت کار عادی

دستمزد یک ساعت کار عادی در سال ۱۴۰۰:             ۱۲۰,۷۵۹ = ۷.۳۳ ÷ ۸۸۵,۱۶۵ ریال

دستمزد یک ساعت اضافه کاری در سال ۱۴۰۰:             ۱۶۹,۰۶۲ = ۱.۴ * ۱۲۰,۷۵۹ ریال

 

 

 


قبول وکالت پرونده های شما:

تنظیم دادخواست، شکوائیه، لایحه دفاعیه و اظهارنامه برای هیات های موضوع قانون کار، دیوان عدالت اداری ، شورای حل اختلاف و مراجع قضایی و تنظیم قراردادهای کاری. پیگیری پرونده های تامین اجتماعی مانند بیمه بیکاری، احراز سوابق بیمه ای، احراز شرایط بازنشستگی، مستمری بازنشستگی، حق بیمه قراردادهای پیمانی و گرفتن مفاصاحساب بیمه ای، شرکت در هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان. پیگیری پرونده های کارگری و کارفرمایی در هیات های تشخیص، حل اختلاف اداره کار و دیوان عدالت اداری. پیگیری پرونده های مرتبط با دیه در پزشکی قانونی و دیگر مراجع قضایی . در صورتیکه می خواهید پرونده تان را به ما بسپارید با شماره تماس 09333644122 تماس حاصل فرمایید

مشاوره رایگان تلفنی :

سایت بیمه جو مفتخر است با همکاری کارشناسان باتجربه امکان مشاوره رایگان تلفنی را در طول هفته فراهم سازد. در صورتیکه می خواهید با کارشناسان مرتبط مشاوره تلفنی رایگان داشته باشید با شماره تماس 09333644122 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره رایگان از طریق ایمیل :

سوال شما پس از ثبت ، بررسی شده و پاسخ توسط کارشناسان مرتبط ارائه می گردد و یک نسخه از آن هم در سایت به نمایش در می آید . اگر مجددا سوال داشتید باز هم از طریق سایت سوالتان را بپرسید و ایمیل نزنید . به ایمیل ها پاسخی داده نمی شود . برای مشاوره رایگان با کارشناس کلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق تلگرام :

شما می توانید از طریق پیام رسان تلگرام سوالتان را مطرح نمایید. سعی کنید سوالتان را کامل و دقیق بپرسید و نیازی به گرفتن اجازه و یا سلام و علیک نیست. به سوال شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ داده خواهد شد.بر روی لینک تلگرام کلیک کنید.

پاسخگویی از طریق صفحه اینستاگرام:

شما می توانید از طریق فالو کردن صفحه اینستاگرام بیمه جو سوالتان را مطرح نمایید. در اوقات فراغت جواب سوال شما را می دهم و بهتر است در دایرکت سوالتان را بپرسید. بر روی لینک زیر کلیک کنید و صفحه ما را فالو کنید:

https://www.instagram.com/bimego.ir/