ساعت کاری قانون کار طبق قانون ساعت کار در طول هفته ۴۴ ساعت می باشد این بندی است که در قانون کار گنجانیده شده است و در قانون کار از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی نیز مورد تایید تحمل گروه‌ها قرار گرفت و خوشبختانه تا به حال هیچ گونه تغییری نداشته است و تمامی قوانین کار و اضافه کار و محاسبه حقوق و دستمزد کارگران بر اساس قانون ۴۴ ساعت کار در هفته محاسبه میشود.

توجه داشته باشید که ساعات کاری به فعالیتی گفته می‌شود که کارگر مشغول کار است بنابراین ساعات محاسبه شده برای نماز برای ناهار و برای استراحت به جز ساعت کاری محسوب نمی شود به عنوان مثال در یک شرکت ۸ ساعت کار در نظر گرفته می‌شود که نیم ساعت و ۴۰ دقیقه ناهار و نماز در نظر گرفته می‌شود مابقی به عنوان ساعات کارکرد فرد حساب می‌شود البته رویه شرکتها و ادارات و کارگاه‌های مختلف در این زمینه متفاوت است و توصیه می‌شود که ساعات فوق نیز جزء ساعات کار محسوب گردد هرچند قانون نیست تا باعث تشویق بیشتر کارگران شود.

توجه داشته باشید که مدت زمانی که فرد منتظر یه جای کار می باشد نیز جزء ساعات کاری محسوب می‌شود به عنوان مثال فرض در محل کار وجود دارد و ممکن است بخواهد جواب ارباب رجوع را درجات تلفنی پاسخ گوید یا قراردادی با شرکت یا گروهی امضا کند یا به عنوان مثال معلمان و آموزش دهندگان که ساعت استراحت بین ساعات کاری دارند این‌گونه کارکرد نیز و اینگونه ساعات کار جزء ساعات کاری محسوب می گردد.

توجه داشته باشید که وقتی ساعت کار در هفته ۴۴ ساعت است این ساعت کار در طی روزهای هفته تقسیم می شود اگر پنجشنبه ها تعطیل باشد روزانه بیشتر از ۸ ساعت و  ۴۰ دقیقه نمی تواند کامپیوتر کارکرد وجود داشته باشد. اگر پنجشنبه جز روزهای کاری محسوب گردد ساعات کاری ۷.۲۰ دقیقه در روز میباشد یا به اختصار ۷.۳۳  ساعت.  توجه داشته باشید که با اینکه ساعت کار برای ۶ روز یا ۵ روز کاری محاسبه می شود ولی حقوق روز جمعه نیز باید به کارگر پرداخت گردد یعنی حقوق ماهانه  حقوق روزهای جمعه نیز می باشد. توجه داشته باشید که روز کارگر ایرانی روز ۱۱ اردیبهشت نیز به عنوان روز تعطیلی محاسبه می‌شود و حق الزحمه این روز نیز باید به صورت کامل به کارگران پرداخت گردد.

با عنایت به اینکه ۴۴ ساعت کار در هفته به عنوان مبنای قانون کار برای ساعات کاری محاسبه می شود با این حال باید از ۸ ساعت در روز بیشتر کار کرد طبق قانون کار کرد بیش از ۸ ساعت در روز به عنوان اضافه کار محسوب می گردد و نمی‌توان به عنوان مثال ۱۰ ساعت کار به کارگر تحمیل کرد و روزهای خاصی را از کار بی کار کرد و بابت ۲ ساعت اضافه اضافه کار پرداخت نکرد. در موارد استثنا باید از شورای کار یا اداره کار مجوز گرفته شود که بیش از ۸ ساعت ساعت کار عادی محسوب گردد.طبق قانون کار حداقل ای برای ساعات کاری تعیین شده است و هر ساعت کارکرد در روز یا هفته یا ماه برای کار وجود داشته باشد باید دستمزد آن توسط کارفرما پرداخت گردد.

ساعات کار در مشاغل سخت و زیان‌آور با ساعت کار عادی تفاوت دارد مشاغل سخت و زیان‌آور جزء مشاغل گروه الف و ب می‌باشد مشاغل گروه به مشاغلی هستند که همواره سخت می باشد و نیاز به تایید اداره کار ندارد و مشاغل گروه الف مشاغلی هستند که با توجه به موقعیت و می باشند و نیاز به تایید اداره کار دارد و طبق قوانین جدیدی هر روز کمتر و کمتر خواهد شد به هر حال در مشاغل مشمول سخت و زیان‌آور روزانه بیشتر از ۶ ساعت نمی‌توان کار کرد و اضافه کار هم در بیشتر موارد نمی توان به کارگردانی کرد و در طول هفته نیز ساعت کاری ۳۶ ساعت می باشد.

 

 


قبول وکالت پرونده های شما:

تنظیم دادخواست، شکوائیه، لایحه دفاعیه و اظهارنامه برای هیات های موضوع قانون کار، دیوان عدالت اداری ، شورای حل اختلاف و مراجع قضایی و تنظیم قراردادهای کاری. پیگیری پرونده های تامین اجتماعی مانند بیمه بیکاری، احراز سوابق بیمه ای، احراز شرایط بازنشستگی، مستمری بازنشستگی، حق بیمه قراردادهای پیمانی و گرفتن مفاصاحساب بیمه ای، شرکت در هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان. پیگیری پرونده های کارگری و کارفرمایی در هیات های تشخیص، حل اختلاف اداره کار و دیوان عدالت اداری. پیگیری پرونده های مرتبط با دیه در پزشکی قانونی و دیگر مراجع قضایی . در صورتیکه می خواهید پرونده تان را به ما بسپارید با شماره تماس 09333644122 تماس حاصل فرمایید

مشاوره رایگان تلفنی :

سایت بیمه جو مفتخر است با همکاری کارشناسان باتجربه امکان مشاوره رایگان تلفنی را در طول هفته فراهم سازد. در صورتیکه می خواهید با کارشناسان مرتبط مشاوره تلفنی رایگان داشته باشید با شماره تماس 09333644122 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره رایگان از طریق ایمیل :

سوال شما پس از ثبت ، بررسی شده و پاسخ توسط کارشناسان مرتبط ارائه می گردد و یک نسخه از آن هم در سایت به نمایش در می آید . اگر مجددا سوال داشتید باز هم از طریق سایت سوالتان را بپرسید و ایمیل نزنید . به ایمیل ها پاسخی داده نمی شود . برای مشاوره رایگان با کارشناس کلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق تلگرام :

شما می توانید از طریق پیام رسان تلگرام سوالتان را مطرح نمایید. سعی کنید سوالتان را کامل و دقیق بپرسید و نیازی به گرفتن اجازه و یا سلام و علیک نیست. به سوال شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ داده خواهد شد.بر روی لینک تلگرام کلیک کنید.

پاسخگویی از طریق صفحه اینستاگرام:

شما می توانید از طریق فالو کردن صفحه اینستاگرام بیمه جو سوالتان را مطرح نمایید. در اوقات فراغت جواب سوال شما را می دهم و بهتر است در دایرکت سوالتان را بپرسید. بر روی لینک زیر کلیک کنید و صفحه ما را فالو کنید:

https://www.instagram.com/bimego.ir/